کیوریتور

انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۲

کیوریتور در واژه به معنی موزه دار و یا نگهبان موزه می باشد . اما به معنی شغل و پیشه به شخصی گفته می شود که بخشی از فعالیت او گردآوری آثار یک یا چند هنرمند در حوضه هنر های تجسمی و به فروش رساندن آثار می باشد٬ برای یک کیوریتورحرفه ای الزامیست که سابقه پژوهشی فراوانی در زمینه فعالیت هنری خالق اثرداشته باشد تا بتواند نسبت به ارتباط دیداری اثر خلق شده بهترین تصویررا در ذهن مخاطب شکل بدهد. گاهی امکان دارد بیننده درارتباط با اثر خیلی نزدیک به پیام هنرمند نشده باشد و ساختارهنری اثررا درک نکرده باشد٬ کیوریتور باید سطحی ازاطلاعات را برخوردار باشد تا بیننده را نزدیک پیام اثر و یا  نیاز او به یافتن حسی در ضمیر نا خودآگاهش را برآورده سازد. در واقع  شناخت یک سبک واستایل هنری خود یک هنر به شمار می آید .

متاسفانه این رشته هنری بسیار جذاب و حائز اهمیت در دانشکده های هنر ایران تدرسی نمی شود و داوطلب کیوریتوری صرفا باید نیاز خود را از طرق دیگر برآورده سازد.این مهم باعث می شود تا آماتورهایی به ظاهر هنردوست و یا دیگر کسانی که تنها در یک رشته هنری دستی بر نقد و نقش دارند وارد این حوضه شوند و خود را کیوریتور و یا به اصطلاح قیمت گذار بر روی آثار هنری معرفی کنند.البته جای تردید نیست که در بین کسانی که در این حوضه فعالیت میکنند تعداد کثیر و به شدت حرفه ای نیز وجود دارند. امید داریم هر چه زودتر امکان تحصیل آکادمیک در این رشته توسط مسئولین محترم برآورده شود.

کیوریتور

آخرین محصولات فروشگاه

SHOP

محصولات فروشگاه شامل آثار هنرمندانی است که برای ما ارسال کرده اند و در معرض نمایش گذاشته شده است. شما هنرمند گرامی نیز می توانید اثر هنری خود را که شامل عکس، نقاشی، نگارگری، مجسمه، خطاطی و ... باشد برای ما ارسال کنید تا در معرض نمایش گذاشته شود.